Za nami 3. edycja Bydgoskich Dni Projektowych – miejskiego festiwalu poświęconego myśli projektowej. Wydarzenie odbyło się w dniach od 10 do 13 październikach w Młynach Rothera i przyciągnęło kilka tysięcy miłośników dizajnu. W programie znalazło się ponad 50 różnych wydarzeń w tym wystawy, spacery, spotkania, dyskusje i warsztaty. Wystawy festiwalowe zostaną w Młynach nieco dłużej. Będzie je można zobaczyć jeszcze do 5 i 31 grudnia.
Tegoroczna edycja Festiwalu skupiała się na tematyce ZNAKÓW – liter i symboli, które kształtują naszą codzienność i pełnią kluczową rolę w społecznym i kulturowym życiu. Do Młynów Rothera przyjechali znani i cenieni projektanci i projektantki z całej Polski. Gościliśmy m.in. Mariana Misiaka, Mateusza Machalskiego, Honzę Zamojskiego, Franciszka Otto, Annę Wieluńską i Monikę Drożyńską.
Festiwal z sukcesem połączył lokalną społeczność, projektantów oraz miłośników dizajnu, stając się ważnym wydarzeniem w kalendarzu kulturalnym Bydgoszczy. Już teraz z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczną edycję, która z pewnością przyniesie nowe inspiracje i atrakcje.
Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy czują festiwalowy niedosyt. Trzy wystawy prezentowane podczas Bydgoskich Dni Projektowych: TYPE TEXT ROOTS, TYPE TEXT POSTER EXHIBITION oraz Typoteka. Indeks polskich krojów pisma zostaną z nami parę tygodni dłużej! Będzie okazja, aby zobaczyć je w Młynach jeszcze do 5 i 31 grudnia.
Międzynarodowy projekt TYPE TEXT i realizowane w jego ramach dwie wystawy – TYPE TEXT ROOTS oraz TYPE TEXT POSTER EXHIBITION poświęcony jest statycznej typografii. Prezentowany był m.in. w Polsce, Francji, Emiratach Arabskich, Indonezji, Iranie czy Niemczech. To zbiór prac studentów z różnych uczelni na wspólny temat. Przedstawiają one ich ojczysty region przez typografię. Każda praca opatrzona jest krótkim opisem, który wyjaśnia zamysł autora. W ten sposób można nie tylko podziwiać poszczególne realizacje, ale także poznać fascynujące opowieści i doświadczenia, które zainspirowały artystki i artystów.
Co stanowiło inspirację autorów prac? Zanikające języki Ameryki Południowej, specyficzne duńskie i niemieckie znaki diakrytyczne, związek pisma z haftem w Polsce, poetyka kaligrafii perskiej, czy idee wolności wyrażane poprzez typografię, to tylko niektóre z głębszych treści i znaczeń, które można znaleźć w tych pracach. Chociaż projekt dotyczy języków poszczególnych regionów i nawiązuje do tradycji ojczyzn autorów, zaprojektowane przez nich prace często niosą ze sobą uniwersalne przesłanie zrozumiałe pod każdą szerokością geograficzną.
– Jeżeli chcecie się dowiedzieć, jakim fontem mówicie to macie tu jedyną okazję, żeby się o tym przekonać. Za mną znajdują się prace z różnych krajów, różnych regionów, ale mówiące językiem uniwersalnym, o tym kim my jesteśmy i w jaki sposób tworzymy kulturę. – mówiła w trakcie Festiwalu kuratorka wystawy prof. Agnieszka Ziemiszewska z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych z Warszawy
Te dwie wystawy zobaczycie w Młynach do 5 grudnia.
Trzecia wystawa dostępna dla odwiedzających w Młynach to Typoteka, czyli indeks polskich krojów pisma. To niesamowita podróż (także w czasie) przez rożne kroje pisma stworzone przez twórców związanych z Polską.
– Wydaje nam się, że typografia, która otacza nas na co dzień często jest niedostrzeganym dobrem kultury. Dlatego liczymy na to, że przyjdą Państwo poznać niezwykłe historie, które stoją za powstawaniem krojów pism, które prezentujemy na wystawie. Najstarsze z nich sięgają 1474 roku. – zachęcają do zwiedzania wystawy jej twórcy Ania Wieluńska i Mateusz Machalski.
Jak dodają kuratorzy – »Kroje pisma« to komplety wizerunków liter i znaków pisma stworzone przez twórców (type designerów, artystów, literników, grawerów stempli drukarskich, giserów) tak, by inni mogli za pomocą tych liter i znaków tworzyć napisy, składać teksty. Typoteka skupia się na krojach stworzonych na potrzeby typografii. Prezentuje pisma drukarskie i typograficzne, które reprodukowane są na nośnikach: czcionkach, matrycach, nośnikach transferycznych, wreszcie w postaci fontów cyfrowych.
Wystawę Typoteka, czyli indeks polskich krojów pisma zobaczycie w Młynach do 31 grudnia.
Wystawy są czynne w godzinach otwarcia Młynów. Wstęp na nie jest bezpłatny. Więcej informacji na stronie www.mlynyrothera.pl.
Organizatorem Bydgoskich Dni Projektowych jest Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera i Miasto Bydgoszcz
Partnerzy: Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych; Plastyk Miejski – Marek Iwiński; Politechnika Bydgoska Wydział Sztuk Projektowych; Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy; Typoteka; Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Dr. W. Bełzy w Bydgoszczy
Patroni medialni: Grafmag; Polish Graphic Design; PLN Design; Pismo. Magazyn opinii; Polskie Radio PiK